loading

Przygotuj samochód na sezon

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Budząca się do życia przyroda motywuje nas do porządków, ułożenia spraw na nowo, do lepszej organizacji w różnych sferach życia - po to, by dobrze wejść w nowy, rozpoczynający się sezon. Czy z podobnym zaangażowaniem przygotowujemy nasze samochody? Dobrze przygotowany pojazd na lato – czy to w ogóle ma znaczenie?

Przygotuj samochód na sezon

Sprawny samochód to bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie pojazdu do aktualnej pory roku i warunków atmosferycznych. Pomyślisz pewnie, że słyszałeś o tym wielokrotnie, ale co oznacza przygotowanie auta do nowego sezonu? Co konkretnie należy wziąć pod uwagę?

WYMIEŃ OPONY Z ZIMOWYCH NA LETNIE 

Wymiana opon z letnich na zimowe jest dla każdego kierowcy zrozumiała. Mamy świadomość nadchodzącej zimy, niepewnych warunków pogodowych, śliskiej i niebezpiecznej nawierzchni. Dlaczego więc wymiana opon w drugą stronę – z zimowych na letnie, nie jest już tak oczywista? Zastanawiamy się czy to konieczne, bo przecież letnie warunki są bardziej sprzyjające, a nawierzchnia bezpieczna. Pamiętaj, opony zimowe są bezpieczne w warunkach zimowych, zaś letnie tylko w warunkach letnich. 

OPONY ZIMOWE 

OPONY LETNIE 

Poniżej 7 st. C. 

Powyżej 7 st. C. 

Mieszanka gumy jest bardziej miękka i lepiej przylega do mokrych i śliskich nawierzchni. 

Guma twarda, która pod wpływem wyższej temperatury mięknie i lepiej przylega do asfaltu. 

Wyrzeźbione lamele mają ostrzejszy kształt – lepiej dolegają do powierzchni asfaltu, lepiej odprowadzają wodę. 

Mniej rozbudowany bieżnik. Bardziej gładki w porównaniu z bieżnikiem zimowym. 

Łatwość dostosowywania się do zmieniających się warunków pogodowych. 

W warunkach zimowych twardnieją, co stwarza ryzyko poślizgu. 

Hamowanie w warunkach zimowych przy prędkości 40 km/h – droga hamowania około 15 m. 

Hamowanie w warunkach zimowych przy prędkości 40 km/h - to około 45 m. 

 

Opony to jedyny element pojazdu mający bezpośrednią styczność z podłożem. To szalenie ważne, aby jeździć na tych dostosowanych do aktualnej pory roku. 

- Należy pamiętać, że opony też mają swoją datę ważności. Nie powinniśmy jeździć na starych, które mają więcej niż 7 lat od daty produkcji. Nawet jeśli głębokość bieżnika jest odpowiednia. Opona traci swoje właściwości. Jeśli będzie stara spowoduje złą przyczepność, dłuższą drogę hamowania, pogorszy komfort prowadzenia samochodu i przede wszystkim nie zapewni bezpieczeństwa – wyjaśnia Mariusz Owczarczyk, Kierownik Serwisu Mechanicznego Opel, w firmie Jaszpol.

Przypominamy, że zgodnie z prawem minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Jednak już poniżej 3 mm głębokości opony nie posiadają pełnych właściwości, a to one odpowiadają za pełnię bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. 

ZDEZYNFEKUJ KLIMATYZACJĘ 

Klimatyzacja to konieczność wiosną i latem, kiedy temperatura mocno szybuje w górę. Znacznie poprawia komfort podróżowania, chłodząc kabinę samochodu. Jest to jednak idealne miejsce dla gromadzących się i rozwijających drobnoustrojów. Dlatego nie traktuj czyszczenia klimatyzacji jako zabiegu jedynie poprawiającego czystość wnętrza samochodu. Czysta klimatyzacja to czyste powietrze w Twoim samochodzie, a więc zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. 

- Nieprzyjemny zapach wyczuwalny tuż po uruchomieniu klimatyzacji to znak, że należy ją jak najszybciej odgrzybić. Powinniśmy to robić u fachowca, który sprawdzi działanie całego układu, a także wymieni filtr kabinowy, który odpowiada za oczyszczanie powietrza w samochodzie. - tłumaczy M. Owczarczyk 

Podsumowując, czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzić minimum raz na rok, zaleca się przed sezonem oraz w trakcie.

SPRAWDŹ STAN TECHNICZNY

Sezon zimowy jest wymagający i niestety nie oszczędza naszych pojazdów. Warto więc po zimie sprawdzić stan techniczny samochodu, by móc wyeliminować wszelkie powstałe usterki. Pamiętaj, że korozja atakuje nie tylko zawieszenie, ale także układ hamulcowy i wydechowy. Skorzystaj z pomocy fachowców, którzy dokonają szczegółowej diagnostyki. 

- Łatwiej dokonać regularnych i mniejszych napraw, niż inwestować znaczne sumy związane z dużymi i generalnymi naprawami. - podkreśla serwisowy ekspert firmy Jaszpol, M. Owczarczyk.

Dobry stan techniczny pojazdu to podstawa bezpieczeństwa jazdy. Nie wolno pomijać tego kroku w przygotowywaniu auta na nowy sezon. 

UZUPEŁNIJ PŁYNY 

Płyny eksploatacyjne zapewniają poprawne działanie poszczególnych układów. Sprawdź jaki jest ich stan po zimie. Wymiana oleju jest dosyć oczywista, ale okazuje się, że często zapominamy o płynie hamulcowym czy chłodniczym, który zwłaszcza latem będzie mierzył się z wysokimi temperaturami. Bezcenny jest również odpowiedni płyn do spryskiwaczy, którego zadaniem jest usuwanie plam powstałych po owadach. 

ZADBAJ O CZYSTOŚĆ 

Utrzymanie auta w czystości to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu. To przede wszystkim dbałość i zapobieganie powstawania korozji. Po okresie zimowym warto dokonać generalnego mycia wraz z dokładnym czyszczeniem podwozia – najlepiej wodą pod ciśnieniem. To czas, aby pozbyć się zalegającego brudu i resztek soli drogowej, która znajduje się w szczelinach podwozia. 

SERWISUJESZ, ZYSKUJESZ 

Jeśli wciąż nie przygotowałeś samochodu na sezon to jest to idealny czas, aby to nadrobić. Aktualnie w serwisie Opel Jaszpol trwa wiosenna akcja serwisowa. W ramach jednego pakietu dokonasz wymiany opon, dezynfekcji klimatyzacji oraz weryfikacji stanu technicznego pojazdu. To jedyna taka okazja, aby kompleksowo zadbać o samochód w pakietowej cenie 160 zł. Po zakończeniu usługi otrzymasz świadectwo kontroli, czyli dokument poświadczający rzetelną diagnostykę pojazdu. Szczegóły akcji znajdziesz tutaj: serwis.opellodz.pl/ 

Dostosowanie samochodu do aktualnie panujących warunków atmosferycznych zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim najbliższym. Regularna dbałość o samochód zmniejszy jego awaryjność, a tym samym uchroni Cię przed dużymi i kosztownymi naprawami. 

Zapytaj o serwis

Kontakt

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.
Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez podmioty oraz na zasadach wskazanych w Oświadczeniu o ochronie prywatności.

Informacje na temat przysługujących Państwu uprawnień oraz nasze dane kontaktowe znajdują się tutaj.
Do góry